Wikipedia

Arama sonuçları

8 Şubat 2018 Perşembe

Damla'nın Notları (5.Ay)

07.01.2017 / 07.02.2017


Tekrar merhaba, şu an dolu dolu 6.ayımı bitirdim. Size nasıl bitirdiğimi, yani 5.ayımda neler yaşadığımı anlatmak istiyorum.

Beş aylık olduğumda kilom 6,78 boyum da 65 cm olmuştu. Kilom normal, boyum ise normalden biraz uzunmuş. Anne sütü ve Aptamil'e devam ediyorum.

Geçen ayın sonunda doktorum anneme bir liste vermiş ve bu listeye göre de eğer istersek ek gıdaya geçebileceğimizi söylemişti. Annem ayın ortalarında yani ben 5.5 aylıkken bu listeyi uygulamaya başladı. Böylece Anne sütü+Aptamil ikilisine bir de ek gıda eklendi. Listem beni doyurmalık değil de daha çok tatlara alıştırmalık bir liste.

İlk ek gıda listem
İlk tattığım ek gıda bal kabağı püresi oldu. 3 gün ek gıda olarak sadece bal kabağı püresi yedim. Ben çok sevdim annem ilk başta 2 kaşık verdi ama ben ona tüm şirin halime bürünüp daha fazla vermesi için cilveler yaptım ertesi günü daha fazla verdi ve ondan sonraki gün daha da fazla...Ama yine de benim için yeterli değildi. Bana kalsa bir tencere dolusu bal kabağı yiyebilirim.

Yemek yemek ciddiyet ister :)
3 gün sonra bal kabağını patatesle karıştırdı daha sonra bu tarife havuç da ekledi daha sonra pirinç kombinasyonunu denedik. Bence bal kabağı her haliyle çok güzel.

Annem bana daha sonra yer elması çorbası yaptı onu da her gün değişik kombinlerle pişirdi hepsi de güzeldi ama favorim bal kabağıyla olanı tabi ki.

Sonra sabahları armut püresi eklendi listeye. İki üç kaşıkla başladık bir fincana kadar çıktık, bakalım bugün elma püresi verecekmiş, çok heyecanlıyım bu yüzden. Akşam üzerleri de 2-3 kaşık yoğurt vermeye başladı. İşte bunu sevmiyorum. Yoğurt yerken herkes bana çok gülüyor, galiba suratım çok komik oluyor.

Nasıl yiyorsunuz bu yoğurdu ya!

Ek gıda maceram böyle... ilerki günlerde beni hangi tatlar bekliyor, çok meraktayım. Heyecanla yeni tatları denemeyi bekliyorum.

Bu ayı sessiz sakin geçirdim diyebilirim, burnum tıkanmadı ya da tıkanmasına annem müsade etmedi. Doktorumun verdiği iyileştirici kremler sayesinde popomdaki pişik de geçti. Yalnız diş etlerim beni çıldırtmaya devam ediyor. Onlar kaşındıkça ben de yüksek sesle naralar atıp, ellerimle kaşımaya devam ediyorum. Annem bazen jel sürüyor o zaman biraz rahatlıyorum.

Pişiğimi geçiren kremler
Bu ay annemi biraz yoruyor gibiyim, oturmayı, yatmayı pek sevmiyorum. Hep annemin kucağında evimizi turlamak istiyorum. Bir yandan sesimin limitini zorlamaya devam ediyorum, bu durumdan her ne kadar çevremdekiler rahatsız olsa da çığlıklarımla yeni sesler keşfetmeye ben bayılıyorum.

"Anne" kelimesinden sonra "baba" kelimesi de ağzımdan çıkıverdi bu ay. Her ne kadar ben bunları bilinçli söylemesem de bizimkiler buna çok seviniyorlar.

Geçen ay olduğu gibi bu ay da mutfağı çok seviyorum. Bence evin en ilginç yeri burası. Mutfağın önünden geçerken oraya girmek için çığlık atıp kafamı içeri doğru uzatıyorum hep, annem de hemen anlıyor ve oraya giriyoruz. Bazen bana oyun yapıyor tepkimi ölçmek için mutfağa girmiyormuş gibi ya da mutfaktan çıkıyormuş gibi yapıyor, o zaman ben de meşhur çığlıklarımı atıveriyorum hemen. Annem de bunun üzerine kahkaha atıyor, deli mi ne?

Yine bir gün dedemle mutfaktayım
Bu ay favori oyunum ise "fış fış kayıkçı" oldu. Annemin göbeğine oturup bu oyunu oynarken mest oluyorum resmen, kendimi tutamıyor ve bazen yüksek sesle gülüyorum. Artık jimnastik merkezinden çok sıkıldım, bebek miyim ben?

Favori şarkımız ise "Arkadaşım Eşek" oldu, annemin de küçükken favori şarkısı buymuş. Bu şarkıyı annem çok komik bir şekilde beni kucağına alıp ayna karşısında dans ederek söylüyor. Ben de kahkahalarımla eşlik ediyorum ona.

Oyuncaklarım ve ben...
İşte böyle... Sonunda 6 aylık oldum işte. Bakalım 6.ayımda beni neler bekliyor, bir ay sonra görüşürüz. Bay bay!
8 yorum:

 1. ben seni yeriiimmm. Geçen gün abimin çocuğuna bakma maceramız oldu. ek gıdayı kesinlikle kabul etmiyor. tüm markaları denedik ama yok. elinin tersiyle itiyor, yalnızca anne sütü istiyor. bence ek gıdayı kabul eden çocuk nimet :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ek gıda derken devam sütünü kastediyorsun Büşracığım galiba. imkan varsa ilk 6 ay sadece anne sütü en güzeli tabi ama devam sütü de rahatlık oluyor tabi bir de bebeklerin bağışıklık sistemini anne sütü gibi koruyor gerçekten. Bizimkisi şu an hepsini alıyor. Anne sütü, devam sütü ve ek gıda :)

   Sil
 2. Maşallah Allah uzun ömür versin :)

  YanıtlaSil
 3. lovely post & lovely sharing dear,baby so cute dear..

  https://clicknorder.pk online shopping in pakistan

  YanıtlaSil
 4. allam yaaaa tatliş şapşirik mıncırık maşallaaah :)

  YanıtlaSil