Wikipedia

Arama sonuçları

3 Eylül 2013 Salı

Eylül


Acısıyla tatlısıyla bir yazın daha sonuna geldik. Kıştan önce son çırpınışlarımızı sergilediğimiz ayların en sevimlisi olan Eylül ayına girmiş bulunmaktayız. Severim Eylül'ü, bende hep uzuuun bir tatilden yuvaya dönüş duygusu yaratmıştır. Göçebe hayattan yerleşik hayata geçiş, yazlıklara vurulan kilit, kürkçü dükkanına geri dönüş. Eylül demek tam kapasite İstanbul demek.

Hem "Çok gezdin kır dizini azıcık da evinde otur" demek hem de " ayyyy kış gelmeden şuraya da gitsem fena olmaz" düşüncesiyle kalan son enerjini de son damlasına kadar tüketmeye çalışmak demek. Eylül demek tatlı bir telaş demek.

Karıncalar gibi çalışmak demek Eylül; kavanoz kavanoz turşu, domates püresi demek öpülesi anne eliyle hazırlanan. Yeni sezon dizi fragmanlarını izlerken annenin önüne koyduğu fasulyeleri kırmak, bezelyeleri ayıklamak demek. Eylül demek sıcacık bir yuva demek

Eylül demek özlediğin rüzgara sarılmak demek. Çoook yazlık olan kıyafetlerini "çıkın bakiim siz" diyerek bir köşeye ittirip, yazın başında aynı muameleyi yaptığın ve şimdi kedi yavrusu gibi sırnaştığın gömleklerine, hırkalarına, kot ceketlerine tekrardan, utanmadan, yüzsüz yüzsüz dolabının en çok kullandığın köşesinde yer açmak demek. Eylül demek her telden çalan gardolap demek.

Eskiden kalma tanıdık kokular demek biraz da Eylül; reçel kokusu, kaynatılmış domates kokusu, kömür kokusu, kalem-silgi kokusu, yeni alınmış kitap-defter kokusu, beslenme çantasına konulan sabunlu bez kokusu gibi, duyduğunda çoook eskilere götüren kokular demek Eylül

Güzel aydır Eylül, başına buyruktur. Bazı sene yaza daha yakın durur, bazı sene kafası atar sonbaharı çağırır deli deli eser durur. Ne yaz olabilmiş ne de sonbahar ama güzeldir Eylül güzeldir; yenilik getirir bize, ferahlık verir. Bazen eskiye götürür bizi, eve girdiğinde reçel kokusunu duyduğunda hissettiklerin gibi; bazen de gelecekle ilgili merak uyandırır  "Acaba yeni sezondaki diziler nasıl olacak?" "Bizim takımlar avrupada ne yapacaklar?" gibi deli sorular eşliğinde. Eylül  biraz da "nerede kalmıştık?" demek. Dizilere, maçlara, filmlere hatta okuduğun kitaba kaldığın yerden devam etmek demek. Güzeldir Eylül güzeldir. Merak demişken; futbol pek umrumda değil de Kuzey Güney artık yok ya, bu sene ne izleyeceğiz biz yahu?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder